Filia w Racławicach
Spotkanie autorskie
z Andrzejem Muszyńskim
17.05.2016 r.
Choć aura za oknem nie sprzyjała, uczestnicy spotkania z Andrzejem Muszyński mieli możliwość przenieść się w cieplejsze rejony świata. Podróżnik, reportażysta dzieli się swoją pasją do podróżowania z uczestnikami spotkania, które zostało zorganizowane w budynku Wielofunkcyjnym w Racławicach dla mieszkańców gminy i klubu Seniora. Pan Andrzej pochodzi z Krzykawy koło Olkusza. Od pewnego czasu jest mieszkańcem naszej Gminy. Fascynował się podróżami od młodzieńczych lat i marzenia udało się zrealizować w wieku 20- stu paru lat. Podczas spotkania zebrani mieli możliwość przeniesienia się do gorący krajów afrykańskich i posłuchania ciekawostek jakie spotkały naszego gościa podczas swoich podróży. Swoje opowieści i ciekawe anegdoty obrazował zdjęciami, rekwizytami i dokumentami przywiezionymi z podróży.
Zawsze marzył by zdobywać tereny, gdzie żaden człowiek jeszcze nie dotarł. Dowodem dotarcia do takiego miejsca było znalezienie kła słonia, które w krajach afrykańskich są najcenniejszym skarbem i gdyby tam pojawił się wcześniej człowiek na pewno by go zabrał. Pan Andrzej opowiadał także jak zdobył pieszo Pustynię Atacama.
Podzielił się też kolejną ciekawostką, którą dotyczyła tym razem terenów gminy i okolic a dotyczyła domów malowanych na kolor niebieski. Takie domy zachowały się m.in. w Ojcowie. Do tej pory nie znaleziono odpowiedzi dlaczego dominował ten kolor. Przypuszcza się, że kolor niebieski odstraszał komary oraz, że było to związane z wierzeniami ludowymi.
Podczas spotkania toczyły się dyskusje i zadawano wiele pytań Panu Andrzejowi, na które chętnie udzielał odpowiedzi.
Wszystkich chętnych, którzy chcą poznać książki autora i zarazić się podróżowaniem zapraszamy do naszej Biblioteki.
Andrzej Muszyński (ur. 1984) – polski pisarz, reportażysta, podróżnik i poeta.
Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwszy laureat Stypendium Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2012. Laureat Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu w 2012. Nominowany do: Nagrody im. Beaty Pawlak 2013 za zbiór reportaży Południe[1], Nagrody Literackiej Gdynia 2014 za zbiór opowiadań Miedza[2], Nagrody im. Beaty Pawlak 2015 za reportaż o Birmie Cyklon[3], Paszportu Polityki za rok 2015 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2016 za powieść Pokrzywdzie[4][5]. Opowiadania publikował w Akcencie, Res Publice Nowej, Twórczości, Wyspie i Znaku a wiersze w Akcencie i Toposie. Jest laureatem nagród podróżniczych: Kolos 2012 za wyprawę w Himalaje Birmańskie i Nagrody im. Andrzeja Zawady w 2013 na projekt wyprawy do północnej Birmy (w wyniku realizacji wyprawy powstał reportaż Cyklon). Inne jego osiągnięcia podrożnicze to m.in.: samotne pokonanie pustynii Atacama w 2008 oraz wspinaczka nową drogą na szczyt Chaupi Orco na granicy Peru i Boliwii[6].
Książki
- Południe (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013)
- Miedza (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013)
- Cyklon (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015)
- Pokrzywdzie (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015)
(Źródło: Wikipedia)